Firmamızın da geliştirme seçenekleri arasında artık değerlendirmeye aldığı Hybrid Platformlara inceleyiyoruz. Hybrid Platformlar sayesinde bir kez kodlama yaparak geliştirdiğiniz uygulamanızı platformun destek verdiği tüm işletim sistemlerinde çalıştırabilmektesiniz. Peki hybrid platformlar yeni bir teknoloji ise eskiden nasıl yapılıyordu? Native geliştirme yöntemi yapılarak uygulamalarımızı geliştiriyorduk. Native geliştirme yönteminde ise sorun uygulamanızı birden fazla işletim sisteminde çalışacak şekilde sunmak istiyorsanız çok fazla zaman almasıydı. Çünkü, her işletim sisteminin kendine özgü yazılım geliştirilebilmesi için bir yazılım geliştirme dili vardır. Her işletim sistemi için tek tek bu kodlamaları yapmak uzun sürüyordu. Hybrid platformlar sayesinde bu süre kısaldı. Tabii ki halen bu platformlar geliştirilmekte o yüzden kapsamlı bir uygulamada eğer Hybrid platformlar ihtiyacınızı karşılayamıyorsa Native olarak uygulamanın geliştirmesi yapılmaktadır. Hybrid platformlar diyoruz çünkü birçok platform bulunmaktadır ve geliştiriciler avantajlarına ve dezavantajlarına göre tercihlerini yaparlar. Gelin birlikte geliştiricilerin en çok vakit geçirdiği Hybrid platformlara bakalım.

 

Geliştiriciler en çok React Native kullandığı görülüyor. Tabii ki bunun başlıca sebeplerinden Android, Android TV, iOS, macOS, tvOS ve Windows işletim sistemlerinde çalışabilecek uygulama geliştirmesine ve web sitesi yapmanıza olanak sağlamasıdır. Bir başka sebep ise bu platformun Facebook Inc. tarafından oluşturulmasıdır. Desteğinin olması ve bu kadar işletim sistemine destek vermesi yazılımcıların bir hayli dikkatini çekmektedir. Bununla birlikte hemen arkasında Flutter'ı görmekteyiz. Fluttur'a yakından bakacak olursak Google tarafından oluşturulan bir platformdur. Geliştirilmesi devam etmekle birlikte şuan için Android, iOS ve Windows Phone işletim sistemlerine destek vermesiyle birlikte web sitesi yapmanızı da sağlamaktadır. Flutter'ın hedefi tüm platformlardır yani yakın zamanda Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerine de destek vereceklerdir. Flutter 2017'de duyurulduğundan React Native kadar popüler olmasa da çok hızlı bir yükseliş göstermiştir. Geliştiriciler için sağladığı bir çok avantaj ile birlikte cihazlardaki perfomansı oldukça iyi olduğundan birçok geliştirici hedefini Flutter'a çevirmektedir.

 

Geliştiricileri en çok mest eden özelliği görmektesiniz, burada birçok platformda olmayan bir durum vardır. Yazdığınız kodları denemek için uygulamayı build etmeniz gerekmektedir. Ancak Flutter Hot Reload ve Hot Restart özellikleri sayesinde kodunuzu her yazdığınızda hızlıca size sonucu gösterir. Her kodlamadan sonra ayrı ayrı build etmeniz gerekmez. 

- İletişim

Hizmetlerimiz ve ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi 09:00 - 18:00

Adres

Yenişehir mh. Farabi cd. Teknopark No:35 Yahşihan/Kırıkkale

Sosyal Medya

- Bize Yazın